poznej prahu 14

soutěž

Soutěž už skončila, ale doprovodný program k oslavám běží dál! Přijďte na nějakou z kulturních nebo sportovních akcí, které jsme pro vás nachystali. Hodujte na svatomartinských slavnostech, poznejte okolí svých domovů při architektonických procházkách nebo nám pomozte rozsvítit vánoční stromeček. Těšíme se na vás a zároveň gratulujeme všem, kteří vyhlídkové lety v naší soutěži vyhráli.  Ostatním děkujeme za účast a doufáme, že při hledání voucherů objevili nová zajímavá místa.

Pravidla soutěže pro výherce naleznete zde

Kam všude jsme vouchery schovali se můžete podívat níže. 

poznej prahu 14 - soutěž - 1
25.
27. 9.
Indicie č. 25

Naše soutěž se chýlí ke konci. Pro poslední voucher musíte přímo do ráje. Ale nebojte se, nemusíte kvůli tomu vstoupit do posmrtného života, bohatě stačí, když se budete držet cyklostezky A25. U ráje pak zjistíte, že jízda na kole je dobrý Počin.

VOUCHER NALEZEN: Poslední voucher jsme ukryli na konci Prahy 14 v místě, kde městská část hraničí s Dolními Počernicemi. Vede tudy cyklostezka A25, kterou jsme vybrali jako symbolickou poslední lokalitu v rámci oslav 25 let Prahy 14. Voucher jsme skryli u cedule, která tuto cyklostezku označuje, v ulici V ráji u Jezdeckého klubu Počin. 

24.
26.9.
Indicie č. 24

Dnešní indicie je velmi prostá, ale i tak je to oříšek. K dalšímu voucheru vás dovedou tyto číslice: 401008.

VOUCHER NALEZEN: Nádrž Aloisov, dříve rybník Aloisov, nese označení 401008, které jí přidělil Český rybářský svaz a které bylo naší další indicií. Nádrž je přírodně hodnotnou lokalitou v zastavěné městské ploše. Žije zde mnoho živočišných druhů, na první pohled jsou vidět slípky zelenonohé, lysky černé a kachny divoké. Z obojživelníků zde můžeme pozorovat skokana zeleného a čolka obecného. Bylo tu dále zjištěno 14 druhů vážek a 73 druhů motýlů. Tato nádrž je tak příjemnou relaxační lokalitou a právě
sem na hráz jsme umístili další voucher.

23.
25.9.
Indicie č. 23

Sice se říká, že každý den není posvícení, ale dneska zrovna je! Na Doubravce. Vydejte se tam a najděte s pomocí fáborků další soutěžní voucher.

VOUCHER NALEZEN: Třiadvacetimetrová atypická rozhledna Doubravka byla slavnostně otevřena v loňském roce. Stojí na třech mohutných pylonech z akátových větví a uprostřed ji vyplňuje dřevěné točité schodiště. Rozhledna se nachází na prostorném návrší Horka nad potokem Rokytka a vede k ní množství pěšin, na jedné z nich jste mohli najít další voucher.

22.
24.9.
Indicie č. 22

Dnešní indicie je velmi jednoduchá: 50.1124456, 14.5414900. Hodně štěstí při hledání.

VOUCHER NALEZEN: Na této adrese naleznete jednu zapomenutou památku Prahy 14. Z proslulého hloubětínského lomu, který dřív patřil Řádu křižovníků s červenou hvězdou, putoval kámen na stavbu Karlova mostu a katedrály svatého Víta. Lom už pohltil čas a okolní příroda, ale právě proto je to krásné místo k procházce.

21.
23.9.
Indicie č. 21

Točil se tu slavný seriál Život na zámku, ale historie této památky sahá dále než jen k životům oblíbených seriálových postav. Už z dálky poznáte charakteristické cimbuří, díky kterému tato památka připomíná architekturu staré Anglie. A právě zde naleznete další voucher. Nápovědou umístění je foto níže.

VOUCHER NALEZEN: Hloubětínský zámeček byl v roce 1883 přestavěn do své současné podoby JUDr. Františkem Sedláčkem, který původní vilu takto upravil pro svou nastávající. Ještě dříve tu býval statek, a to již od 15. století. V kašně, která je na nádvoří zámečku, jsme ukryli další voucher.

20.
22.9.
Indicie č. 20

Na Praze 14 najdete spoustu naučných stezek, ale jen na jednom místě se nacházejí cedule, které vás učí rozeznávat stromy. Víte, kde to je?

VOUCHER NALEZEN: V Hloubětíně vyrostl nový bytový komplex, u kterého vznikl i malý park. V tomto kousku zeleně u ulice Slévačská najdete spoustu prolézaček pro děti a také cedule upozorňující na jednotlivé stromy, které tu rostou. Patří mezi ně například platan, magnolie nebo okrasná jabloň, u které jsme ukryli další z voucherů.

19.
21.9.
Indicie č. 19

Tohle místo hostilo hned dva císaře a jednu císařovnu. Přespali tu Karel VI, Josef II. a Marie Terezie. To z něj dělá místo s největší koncentrací slavných osobností na Praze 14. Vydejte se sem a hledejte jeden z našich národních symbolů, u něj se nachází další voucher.

VOUCHER NALEZEN: Kdo chtěl jet z východu českého království do Prahy, musel přes Hloubětín. Vedla tudy důležitá silnice, u které se nacházel zájezdní hostinec, jehož existenci máme doloženou již z dob Karla IV. Právě zde se zdrželi panovníci, kteří mířili do hlavního českého města. Byli to Karel VI., když jel na korunovaci v roce 1723, a Marie Terezie s Josefem II. během vojenských manévrů. Do větví lípy, která stojí před restaurací, jsme ukryli další voucher. 

18.
20.9.
Indicie č. 18

Dalším místem, kam jsme schovali voucher, je přírodní památka. Najdete ji podle našich klíčových slov: geologie, břidlice, svrchní křída, Hloubětín..

Naše rada? Na místě nenechte ležet kámen na kameni.

VOUCHER NALEZEN: Cihelna v bažantnici, kam jsme vás zavedli v cestě za dalším voucherem, je unikátní geologická památka. V 19. století odsud těžaři odváželi pískovec a kamenec, později se tu těžilo hnědé uhlí. Najde se zde i železná ruda a výjimečně zachovalé zkameněliny rostlin (bažantnice je nejbohatším nalezištěm křídových rostlin v Praze). Ve spodních vrstvách se nacházejí i zkamenělí živočichové. Díky rozmanitosti půdy se tu v těsné blízkosti vyskytují rostliny, které vedle sebe běžně nerostou. Žije tu také na 250 druhů vos a včel – některé druhy hnízdí přímo v odhalené zemině.

17.
19.9.
Indicie č. 17

První parcely se tu začaly vyměřovat v roce 1925 a patřily dvaadvaceti českým veteránům, kteří bojovali během první světové války v Rusku, Francii, Srbsku a Itálii. Další voucher najdete v parku pojmenovaném po těchto bojovnících.

VOUCHER NALEZEN: Jahodnice patří k mladším částem Prahy 14 a její název historicky souvisí nejspíš s pěstováním jahod. Legio-centro záložna zde od velkostatkáře Kolmana odkoupila pozemky, které později prodala bývalým československým legionářům. Začátky jejich života tu byly krušné, neboť na všechny strany to bylo dost daleko a nebyla zde pitná voda. Více o začátcích této čtvrti se můžete dočíst například v knize Praha 14 v zrcadle času. 

16.
18.9.
Indicie č. 16

Když se v listopadu 1942 vylodili Spojenci v severní Africe, Angličané sem poslali několik vybraných osádek 138. perutě, aby posílily dopravní letectvo. Náš letec odstartoval v noci 10. prosince z letiště u Káhiry a mířil na ostrov Malta. Do cíle ale jeho Halifax Mk.II/1a W1002 (NF-Y) nikdy nedorazil. Příčiny zmizení letounu s celou posádkou i všemi cestujícími dosud nikdo neobjasnil.

Kdo byl zmiňovaný letec, po kterém je pojmenovaná ulice na Černém Mostě? Na jeho počest jsme jeden z voucherů skryli právě v jeho ulici u schodů.

VOUCHER NALEZEN: Plk. I.M. Leo Anderle, DFC, byl hodnocen jako zcela výjimečný, nadprůměrný pilot s ocelovými nervy, kapitán, jenž se svěřený úkol snažil splnit za všech okolností. Sami Britové mu udělili velmi ceněný Záslužný letecký kříž. Kromě toho obdržel rovněž čtyřikrát Československý válečný kříž, dvakrát Československou medaili Za chrabrost (a po své smrti ještě Československou medaili Za zásluhy I. st., Pamětní medaili čs. zahraniční armády – se štítky F a VB – a britskou War Medal). A právě v po něm pojmenované ulici u schodů jsme ukryli další voucher. 

15.
17.9.
Indicie č. 15

Znáte Plechárnu? Další voucher je právě tady. Ale pozor, hýbe se, chodí, a možná dokonce jezdí. Protože na Plechárně se dá skejtovat.

VOUCHER NALEZEN: Na Plechárně se skejtuje už dlouho, ale teprve od letošního roku nabízí Plechárna také kurz skejtu pro ženy a dívky. A právě jeho lektorka jezdí po skateparku s dalším voucherem. Všechny ženy jsou na kurz zvány, více o něm zjistíte zde.

14.
16.9.
Indicie č. 14

Dnes máme hádanku pro rodilé Černomostečáky a Černomostečačky. Prozradíme vám dokonce, jak se říká místu, kde se voucher nachází. To si ale jen tak nevygooglíte, to musíte prostě znát. Další voucher hledejte u Tangáče na hrázi.

VOUCHER NALEZEN: Kiosek U Splavu nebo U Tangáče, jak mu místní často
přezdívají, byl jedním z nejoblíbenějších míst v parku U Čeňku, kde se dalo posedět. V současnosti slouží už jen majiteli panu Milanu Bendíkovi a jeho známým, ale stále je možné sem přijít a zavzpomínat na zašlou krásu. Více o slavném kiosku najdete také v knize Linka č. 141.

13.
15.9.
Indicie č. 13

Další voucher najdete v místě, které vzniklo, aby bránilo následkům případných potop. Je tu opravdu krásně. Krávy tu spásají trávu, klimbají ocasy sem a tam a schovávají se ve stínu stromů. A ty lekníny? Zlehoučka plavou na hladině zdejších vodních ploch. A viděli jste někdy růst stromy z vody? Celou řadu stromů? Není tomu tak vždycky, ale když hodně prší, tak ano. Prohlubně podél cest vytvoří přirozené nádržky pro vodu, to právě v případě, kdyby krajinu zasáhla potopa. Ač má místní krajinná plocha v názvu sucho, suchá rozhodně není. Můžete se tu posadit a jen tak v klidu poslouchat hlasy přírody.

VOUCHER NALEZEN: Největší suchý poldr na území Prahy slouží k zachytávání přívalových srážek z povodí potoků Rokytky, Svépravického a Hostavického. V rámci revitalizace, která zde probíhala ve vlnách až do roku 2015, se zrušila uměle upravená koryta a vznikla tu soustava drobných meandrujících mělkých potoků a tůní plných vodních a mokřadních rostlin a živočichů, díky čemuž je suchý poldr jedním z nejhezčích míst Prahy 14.

12.
14.9.
Indicie č. 12

Jedinečné místo, které by se v budoucnu mohlo otevřít veřejnosti, skrývá podzemní prostory staré pískovny. Nejen sv. Martin měl svého… doplň, jdi a hledej.

VOUCHER NALEZEN: Jako Bílý kůň bývá označován systém podzemních prostor v Praze-Hloubětíně, lokalitě Hutě, severně od ulice Nad Hutěmi. Původní název Fejkova pískovna odkazuje na těžbu písku, která ve zdejším podzemí probíhala. Využíval se při stavbách domů v okolí. Pískovna pochází pravděpodobně z konce 19. století a původnímu účelu sloužila do konce druhé světové války, po které byla přeměněna na podzemní sklad ovoce a zeleniny. Sklady se přestaly využívat v 80. letech 20. století a větrací či vstupní otvory postupně zanesli místní obyvatelé, část prostor posloužila také jako skládka komunálního odpadu. Počátkem 21. století byly vstupy zabezpečeny ocelovými poklopy a zámky. Památka by se ale v dohledné době mohla otevřít veřejnosti a právě u vstupu do ní jsme ukryli další voucher. 

11.
13. 9.
Indicie č. 11

Víte, kde najdete tuto půvabnou památku? Další voucher jsme ukryli přímo u ní.

VOUCHER NALEZEN: Na fotografii je zvonička, kterou najdete na hostavické návsi v ulici Pilská. Pokud se sem vydáte, doporučujeme navštívit přilehlý park se zámečkem. 

10.
12. 9.
indicie č. 10

Šimon Petr, Ondřej, Jakub, Jan, Filip, Matouš, Tomáš, Jakub Alfeův, Šimon zvaný Horlivec, Juda Jakubův a Jidáš Iškariotský. Dvanáct apoštolů, které vyslal Ježíš Kristus, aby hlásali jeho evangelium. Jednoho apoštola jsme záměrně vynechali, a když zjistíte kterého, dozvíte se, u jaké významné historické a náboženské památky jsme ukryli další voucher.

VOUCHER NALEZEN: Kostel sv. Bartoloměje v Kyjích patří k nejstarším sakrálním stavbám u nás – první zmínka o něm pochází už z roku 1384, předpokládá se ale, že je daleko starší. A právě zde pod nástěnkou vedle vstupu do kostela jsme ukryli další voucher.

9.
11. 9.
Indicie č. 9

Slepé mapy jsme všichni v zeměpisu nesnášeli, ale věříme, že s touhle si poradíte a najdete podle ní další voucher.

VOUCHER NALEZEN: Prahou 14 protékají tři potoky. Vedle nejslavnější Rokytky také potoky Hostavický a Svépravický. A právě  na soutoku těchto tří vodních dominant naší městské části jsme ukryli další voucher.

8.
10.9.
Indicie č. 8

Dnes vás zavedeme k nejmladší přírodní památce Prahy 14, která vznikla, aby chránila přírodu okolo říčky Rokytky. Táhne se z Vysočan až k nejstarší hloubětínské zástavbě. A právě zde najdete ukrytý další voucher.

Naše rada? Dejte si při přemýšlení do kafe smetánku, pomáhá to.

VOUCHER NALEZEN: Přírodní park Smetanka vznikl v roce 2010 a zaujme zejména stejnojmenným vrchem a Hořejším rybníkem. Tato dvě místa sice neleží na území Prahy 14, rozhodně ale stojí za návštěvu. Smetanka představuje krajinářsky pozoruhodný komplex zachovalé příměstské  krajiny v blízkosti městského centra.

7.
9. 9.
Indicie č. 7

Všichni určitě víte, kam se dá jít na Praze 14 vykoupat. Ale víte také, že zde máme plastiku, jejímž tématem je koupání? U ní najdete další voucher.

VOUCHER NALEZEN: Bronzová plastika z roku 1984 od Jaroslava Hladkého představuje mladou plavkyni, jak si upravuje koupací čepici a připravuje se ke skoku do vody. Původně byla socha umístěna v parčíku u křižovatky ulic Poděbradské s Průmyslovou, dnes ji najdete u výstupu metra Hloubětín naproti cukrárně Havana. 

6.
8. 9.
Indicie č. 6

Praha 14 má mnoho zajímavých zvláštností. Jednu takovou vidíte na této fotce. Víte, kde to je? Tak přesně tam jsme ukryli další voucher.

VOUCHER NALEZEN: U Kyjského rybníka odjakživa žijí kachny, které rády navštěvují i protější les. Aby se tam dostaly, musí překonat silnici. Projíždějící auta pro ně ale představují nebezpečí. Proto se odbor dopravy Městské části rozhodl, že bude kachničky chránit touto originální značkou. 

 

5.
7. 9.
Indicie č. 5

Kde najít další voucher uhodnete snadno: Ale pozor, v kolejišti určitě nehledejte!

VOUCHER NALEZEN. Věděli jste, že z centra Prahy se do Kyjí dostanete jen za 8 minut? A to díky přímému vlakovému spojení z Masarykova nádraží. Až tudy pojedete, doporučujeme navštívit nějaký zábavný program v KD Kyje, který stojí hned naproti železniční stanici. Voucher jsme ukryli v zastřešené části zastávky za vývěsní tabulí.

4.
6. 9.
Indicie č. 4

Další voucher najdete na místě, kde se Praha láme.

VOUCHER NALEZEN: Tato významná geologická památka, která měla v době ordoviku a siluru zásadní vliv na formování pražské pánve, se táhne od Berouna až na Prahu 14. Jediný odkryv tohoto tektonického fenoménu známého jako Pražský zlom najdete právě u nás pod hloubětínským zámečkem. 

3.
5. 9.
Indicie č. 3

Poznáváte tuto tvář? Právě u ní se skrývá další voucher.

VOUCHER NALEZEN: Plastika dívky s hrozny je jednou z nejpůvabnějších soch v ulicích Prahy 14. Původně stávala v ulici Kostlivého před MŠ, v roce 2015 se však přestěhovala na vhodnější místo před zámečkem v Hostavicích. Přesunu pomohl místní patriot Petr Zeman. Záznam přesunu si můžete prohlédnout ZDE.

2.
4. 9.
Indicie č. 2

Jděte na Černém Mostě do budovy, kde moudrých knih najdete tisíce, a hledejte tu, v níž je nejvíc informací o vašem domově.

VOUCHER NALEZEN: Praha 14 v zrcadle času je nejobsáhlejší publikací, která o naší městské části kdy vyšla. Najdete v ní údaje z místopisu i historie. Na pulty knihkupectví se dostala v roce 1998 a vy si ji můžete půjčit třeba v pobočce Městské knihovny na Černém Mostě, kam jsme pod její přebal ukryli voucher na vyhlídkový let.

1.
3. 9.
Indicie č. 1

První voucher na vyhlídkový let hledejte právě teď uvnitř budovy, která byla vyhlášena stavbou roku 1999. Naše rada? Posaďte se a kochejte se…

VOUCHER NALEZEN: Povrchová stanice metra Rajská zahrada byla postavena v roce 1998 podle architektů Patrika Kotase a Jaroslava Kácovského. Tato unikátní budova je zajímavá především svým atypickým umístěním kolejí, které jsou položeny nad sebou, s nástupišti pouze na jedné straně, nad níž se klene prosklená stěna. Celá stavba má pak tvar válce zasazeného jednou polovinou šikmo do země. Mezi ní a stanicí Černý Most vede dlouhý tubus, po kterém se táhne stezka pro pěší. Rajská zahrada byla díky svému unikátnímu architektonickému ztvárnění vyhlášena českou Stavbou roku 1999.