poznej prahu 14

Miloš:Designér Miloš Pexa čerpá inspiraci na sídlišti

Zabývá se produktovým i grafickým designem a stojí i za vizuálním stylem Plechárny. Právě ten považuje za svůj nejoblíbenější počin, který mu otevřel cestu k dalším zakázkám.

Na Černý Most se přistěhoval v roce 2002, kdy karlínský byt jeho rodiny zničily povodně. Milošův táta navíc trpí roztroušenou sklerózou a je upoután na invalidní vozík, rodina tak potřebovala nový bezbariérový byt. „Černý Most je kompletně bezbariérový, má nájezdy, táta už by dnes v Karlíně být nemohl,“ říká Miloš Pexa. „Proto je pro nás důležité na Černém Mostě zůstat,“ dodává.

Designér, který tvoří pod vlastní značkou Pexxa, našel na Černém Mostě nejen nový domov, ale také inspiraci a to zejména ve skejťácké street scéně. „Když mi bylo asi 16 let, bráchové začali jezdit na skejtu. Říkal jsem si, že je to hloupost, pak jsem si od nich skateboard půjčil a už jsem jim ho nedokázal vrátit,“ směje se. „Ovlivnila mě skejtová komunita tady na Čerňáku. Není tu rivalita a lidi jsou tu v pohodě,“ vysvětluje.  V černomostecké skejťácké komunitě našel nové kamarády a dokonce i svou snoubenku Áju. S ní má půlroční dceru Evičku a na jaře čeká mladý pár svatba.

Miloš Pexa ovšem původně designérem být neměl. „Čekalo se, že půjdu na učňák, nejsem totiž žádný inteligent a moje známky by tomu odpovídaly“ vzpomíná. Nakonec si ale vydobyl možnost studovat a absolvoval univerzitu v Ústí nad Labem. Jeho designérskou srdcovkou je kromě Plechárny kolekce skleněných svítidel Svit, kterou představil na Designbloku. „Neumím dělat nic moc slušňáckýho,“ usmívá se a upozorňuje na dynamiku svých prací a inspirací skejťáckým životem. „Kolegové designéři, skate scéna a okolí mě zformovali a udělali tím, kým jsem,“ dodává designér, který navrhl mimo jiné plechárenská trička nebo kulturní programy a stále s Plechárnou tvoří nové věci.

poznej prahu 14 - Designér Miloš Pexa čerpá inspiraci na sídlišti - 1