poznej prahu 14

Věra:Pravou odbornici na DIY najdete na Rajské Zahradě.

Věra Angerová prožívá spokojený a aktivní důchod a byt má plný svých výrobků, k nimž našla inspiraci na internetu. „Mám sešit, ve kterém si vedu přehled, jakou techniku jsem se v kterém roce naučila. Začala jsem s tím před čtyřmi lety,“ říká paní Věra a vytahuje zápisník, kterým listujeme ještě hodnou chvíli. „Mám to všechno zdokumentované. Až nebudu moct vyrábět, budu se moc podívat a říct si: to jsem všechno dělala,“ dodává hostitelka.

K vytváření DIY projektů paní Věru přivedl důchod. „Chodila jsem na brigády, ale to mě nebavilo, já potřebuju tvořit,“ říká. Zároveň dostala od dcery počítač, kde na internetu hledá nápady, takže neustále rozšiřuje repertoár technik, které zvládne. „Nechci zakrnět,“ vysvětluje, když se ptáme, proč se pustila do vyrábění.

Paní Věra může jít příkladem všem, kteří nechtějí v důchodovém věku skončit u televize. „Dvakrát týdně chodím do TJ Kyje a taky plavat. Zajdu i do klubu seniorů na Plechárně. Líbí se mi v něm, protože každý týden se dělá něco nového. Vaření, tvoření, a teď jsme tam měli i harmonikáře. Je nám tam dobře, rádi se tam vracíme,“ říká. V létě vyráží se svým partnerem Jirkou na túry, kde stanují. Občas si taky zajdou zatancovat. „Jsme parťáci,“ usmívá se.

Protože už je zkušenou kutilkou na poli DIY, dává lekce tvoření v komunitním centru Kardašovská každý pátek od 11 do 15 hodin. „Vstup i materiál jsou zdarma, výrobky si pak můžete odnést,“ láká paní Věra na návštěvu svých kurzů.

„Dneska lidem chybí trpělivost a tu bych ráda svou tvořivostí předávala dál,“ vysvětluje, proč se rozhodla, že pro DIY nadchne i lidi kolem sebe. „Ráda se učím nové věci. Když mi něco nejde, tak třeba tři dny přemýšlím, jak na to a ono to nakonec jde. Já neznám slovo nejde to,“ dodává. „Dělám všechno. Ať se postavím k čemukoliv, já to dělám s chutí. Mě to baví.“

A pokud nepatříte k těm, kdo jsou na tvoření šikovní (i když jsme si jistí, že by vám to paní Věra vyvrátila a hned by vás něco naučila), můžete si aspoň pořídit to, co vyrobí paní Věra sama. Se svým stánkem se pravidelně objevuje na bleším trhu na Plechárně a bude tam i o mikulášském průvodu 5. prosince.

 

poznej prahu 14 - Pravou odbornici na DIY najdete na Rajské Zahradě. - 1poznej prahu 14 - Pravou odbornici na DIY najdete na Rajské Zahradě. - 2poznej prahu 14 - Pravou odbornici na DIY najdete na Rajské Zahradě. - 3