poznej prahu 14

Adéla a Mojmír:Cyklokoordinátoři

Přes Prahu 14 vede evropská cyklostezka Eurovelo 4, která spojuje Paříž s Kyjevem, ale jezdit se dá i na menších trasách, ani nemusíte opustit městskou část. Adéla a Mojmír jsou cyklokoordinátoři Prahy 14. Mojmír s tou prací začal a Adéla v ní pokračuje do dnešních dní. Praha 14 se v roce 2013 připojila s Asociaci cykloměst, má svou vlastní cyklomapu, která je k mání na informačním centru městské části, a vznikají tu nové a nové projekty pro místní i přespolní cyklisty.

Mojmír se na Černý Most dostal začátkem devadesátých let a od roku 1998 se věnuje městské cyklistice. V roce 2011 stál u zrodu spolku Cyklisti sobě – 14. kolo, který položil základy pro spolupráci cyklistů z Prahy 14 a radnice. Mojmír se také stal prvním cyklokoordinátorem Prahy 14, kterého musí mít každé město, které vstoupí do Asociace cykloměst. I když Mojmír v roce 2016 předal funkci dál, na kole jezdí neustále. Každý den zamíří z Černého Mostu do centra, kde pracuje. „Neudělal jsem chybu. Dřív tu sice nebylo metro, v počátcích ani telefonní spojení, ale na Černém Mostě žiji už 26 let a neměnil bych,“ říká Mojmír.

Adéla je třetím člověkem, který zastává post cyklokoordinátora. Cyklistice se věnovala už na vysoké škole a ve svojí diplomové práci, která se zaměřovala na cyklisty a Adéliny rodné Beskydy. Když se pak v roce 2015 přestěhovala do Prahy, od cyklistiky pochopitelně neutekla. Pracovala na průvodci po stezce Eurovelo 4. Tak se dostala i na Prahu 14, kde v půlce roku 2017 začala pracovat jako cyklokoordinátorka. „Zdá se, že na sídlišti není moc příležitostí na to, kam, jezdit, ale opak je pravdou,“ říká Adéla, která chce síť cyklostezek více přiblížit a odhalit nejen místním, ale i turistům.
Tady jsou jejich tipy na výlety po Praze 14:

14 kilometrů na Prahu 14

Příjemný výlet ze Staroměstského náměstí ke kyjskému kostelu, který je třetí nejstarší v republice, můžete pohodlně podniknout po cyklotrase A26. Můžete si tak udělat historický výlet z centra Prahy k zachovalému kostelu v Kyjích. Trasa je dlouhá čtrnáct kilometrů a není nijak náročná.

In-linový okruh

Zbrusu nový asfalt pro ježdění na in-line bruslích najdete v parku v Čeňku hned za Plechárnou. Pohodlně se sem dostanete autobusem ze stanice metra Černý Most (linka 224, zastávka Bryksova). Plechárna může posloužit jako základna a občerstvovací stanice. Asfaltový okruh je zhruba kilometr dlouhý a zabaví malé i starší nadšence, navíc je tu bezpečno a v okolí krásná příroda i s rybníkem.

Pro maminky s dětmi

Uvědomujeme si, že bezpečnost je pro malé cyklisty víc než důležitá, stejně jako cíl, na který se dá těšit. Po Praze 14 jsme rozmisťovali stojany na kola i u dětských hřišť (stačí se podívat do cyklomapy, kde jsou všechny stojany vyznačené). Dá se tak jezdit po cyklotrasách od jednoho hřiště k druhému. Neopustíte Prahu 14, ale projedete se.

poznej prahu 14 - Cyklokoordinátoři - 1