poznej prahu 14

Jaroslav:Na kole až do Kolína

Na kole jezdím až do Kolína. Černý Most je dobrým startovním bodem, odkud můžu vyjíždět nejen po okolí. Bydlím tady už přes pětadvacet let a za tu dobu jsem si našel oblíbené trasy jak pro kolo, tak pro běhání. S ostatními lidmi z Černého Mostu se určitě shodnu v tom, že tu máme kousek do krásné přírody, a přitom jsme ve městě. Když jsem se sem přistěhoval, nebývalo tomu tak. Černý Most se teprve rozvíjel, metro ještě nebylo dostavené. To se naštěstí změnilo. A tak i když jsem původně z centra, cítím se na Čerňáku doma.

Sport je mým velkým koníčkem a může to být hraní ping pongu stejně jako mnohakilometrový výlet na kole. Mou oblíbenou trasou, která vede polabskou přírodou a na kterou rád vyjíždím, je ta do Kolína. Cesta je označená žlutou cyklistickou značkou a není nijak náročná (až na počet kilometrů). Cestou se dá zajet do lázní Toušeň anebo do Brandýsa nad Labem.

Tohle jsou mé oblíbené okruhy po Praze 14 a okolí:

6 kilometrů: Od Plechárny k zámku v Dolních Počernicích a zpátky

Startovním i cílovým bodem je Plechárna na Černém Mostě. Přes park za kulturním centrem se po asfaltových stezkách vydejte k rybníku Martiňák a od něj ulicí V Čeňku. Ta vás dovede až do ulice K Zámku, kde najdete dolnopočernický zámeček, projeďte se v jeho parku a pak se vraťte stejnou cestou na Plechárnu. V zámeckém parku uvidíte i místní rybník nebo květinovou a bylinkovou zahradu.

12 kilometrů: Od Plechárny přes rozhlednu k zámku a zpátky

Tahle trasa je podobná té první, ale namísto, abyste se vydali přes park u Plechárny, vyjedete doprava po asfaltové cestě směrem k Čihadlům, kde se staví rozhledna. Od rozhledny sjeďte štěrkovou cestou kolem říčky Rokytky, až se dostanete do ulice Hodějovská, tou pokračujte do ulice Dřínovská a Pilská, až se dostanete do Novozámecké, která vás dovede k zámku v Dolních Počernicích. Až si odpočinete v parku, dejte se ulicí V Čeňku zpět do velkého parku mezi Černým Mostem a Dolními Počernicemi, kudy dojedete zpátky na Plechárnu.

80 kilometrů: Až do Kolína

Vydejte se od Plechárny k Martiňáku a do Dolních Počernic až k zámku, kde odbočte do ulice Nad Rybníkem. Ta vás kolem Počernického rybníka dovede až k autobusové zastávce U Počernického rybníka (konečná linky 208).

Dejte se po cyklistické značce A259 přes Běchovice, Klánovice do Horních Počernic. Tam musíte přes ulici Náchodská (opatrně, protože je to výpadovka z Prahy) a dále po cyklotrase 17 přes Zeleneč do Lázní Toušeň. Tam si můžete vybrat, zda se dáte doleva podél Labe do Brandýsa nad Labem a Kostelce nad Labem, nebo doprava do Čelákovic. Můžete také přes lanový most do Káraného a pak třeba až do Kolína. Cestou navštívíte Nymburk, Poděbrady nebo Libici nad Cidlinou. Vše je značeno žlutou cyklistickou značkou a jsou úseky společné s turistickými značkami.