poznej prahu 14

Pavlína:Paneláková poetika

Baví mě fotit. Mám Instagram, a tak fotím prakticky pořád. Paneláky jsou náramně fotogenické. Na Čerňáku jsem tak našla místo, kde si udělám ty nejlepší instagramové posty. Industriál, paneláky, západy slunce. Nepotřebuju siluetu Hradu, ten západ slunce nad Hloubětínem má taky něco do sebe.

Na Čerňák jsem se přistěhovala do bytu se svým bratrancem. Hned první večer, když jsem se vracela z party v centru, jsem se stavila v tehdy vyhlášeném nonstopu Karibik. Tam jsem poznala svého současného muže. Dělal za barem. Dnes spolu a s našim tříletým synem na Čerňáku bydlíme, v panelácích u stanice metra. Neměnila bych. Není to o zvyku. Čerňák jsem si zamilovala, ať to zní jakkoli zvláště. Mám tu všechno včetně míst na focení.  

Tubus metra

Mým nejoblíbenějším místem na focení je tubus metra. Dá se po něm dojít z Černého Mostu na Rajskou zahradu. Je to asi kilometr a půl. Hodně lidí tam běhá. Když půjdete do nákupáku, tak můžete vystoupit už na Rajské zahradě a zbytek cesty dojít. Navíc je to bezbariérová cesta, takže se na ni může vydat kdokoli.

Nejkrásnější to tu je navečer. Západ slunce nad paneláky nezní romanticky, vím, ale přesvědčila jsem se, že tomu tak není. Vlastně mi přijde, že mraky nad sídlištěm vypadají nejlíp.  

Myslím si, že za to stojí si projít celé sídliště a objevit si ta nejlepší místa na focení. Do přírody tu totiž někdo zasadil paneláky a ta kombinace se vydařila. Stanice metra možná mohou vypadat nevlídně, ale foťák v mém mobilu zjistil, že tomu tak není. Stačí se zaměřit na detaily.

Vydala bych se i ke Kyjskému rybníku nebo do Satalic. Vyberte si slunečný den, který slibuje i hezký západ slunce a vyrazte metrem na konečnou. Najdete tu geniální exteriéry pro focení, občas industriál jak z Ukrajiny a občas nablýskané devadesátky a taky přírodu s vodními plochami, které na fotkách vypadají skvěle.

poznej prahu 14 - Paneláková poetika - 1poznej prahu 14 - Paneláková poetika - 2
Paneláková poetika

Pavlína:Paneláková poetika

Baví mě fotit. Mám Instagram, a tak fotím prakticky pořád. Paneláky jsou náramně fotogenické. Na Čerňáku jsem tak našla místo, kde si udělám ty nejlepší instagramové posty.

...
Nadšenci do výšivek mají svou Mekku na Čerňáku

Luděk:Nadšenci do výšivek mají svou Mekku na Čerňáku

Pravého odborníka na výšivky najdete na Černém Mostě. Je to pan Makový. Se svou ženou prodává potřeby pro vyšívání už patnáct let, sedm z toho na Černém Mostě.

...
Woodenhero

Marie:Woodenhero

Toužila po brýlích s dřevěnými obroučkami, nakonec si je nejen pořídila, ale začala je i prodávat.

...
Z Valašska do Prahy 14

Klára:Z Valašska do Prahy 14

Roky pracuje na divadelních a komunitních projektech. Stála u počátků oblíbeného Studia hrdinů, organizovala umělecké festivaly a teď povede nové komunitní centrum H55 v Hloubětíně.

...
Designér Miloš Pexa čerpá inspiraci na sídlišti

Miloš:Designér Miloš Pexa čerpá inspiraci na sídlišti

„Moje tvorba je drzá a odvážná, na to mělo vliv i sídliště,“ říká Miloš Pexa, designér z Černého Mostu, jehož práce uvidíte na mnoha místech Prahy.

...
Češi i cizinci řeší ve výsledku ty stejné problémy

Stanislav:Češi i cizinci řeší ve výsledku ty stejné problémy

Stanislav Butorin vede na Černém Mostě pobočku neziskové organizace Integračního centra Praha (ICP), která pomáhá cizincům v integraci do české společnosti prostřednictvím bezplatných služeb.

...