poznej prahu 14

Jiří:Audioprocházka: Příroda na kraji města

První ze série audioprocházek vás povede z kraje sídliště Černý Most směrem do divočiny. O rostlinách, krajině a zvířeně bude povídat biolog s duší umělce Jiří Sádlo. Dozvíte se nejen, co tu roste, ale k čemu se dají rostliny využít, jestli jsou u nás původní a nouze nebude ani o vtipné historky. Věděli jste, že někdy i jedovatost půdy může být prospěšná? Třeba takové ještěrky v ní prosperují lépe ve vysoké trávě. Kdo by to byl řekl! Přírodovědec a biolog, renesanční osobnost, RNDr. Jiří Sádlo, CSc. vystudoval geobotaniku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V botanickém ústavu AVČR v Průhonicích se zabývá geobotanikou, vegetačním mapováním a historickým vývojem krajiny a vegetace.

Jaká je první vzpomínka, kterou si vybavujete ve spojení s vaším zájmem o přírodu? 
Nasedám na psa a jedu. Pes je velký cizí vlčák, větší než já. Z toho usuzuju, že jsou mi asi čtyři roky. Když chci psa pobodnutím do slabin přimět, aby přešel z klusu do cvalu, pes se otočí a s káravým výrazem mě kousne. Ne moc, je to moudrý pes. Řvu. Pak je ještě tou dobou setkání s tařicí skalní, Aurinia saxatilis, která kvete v Podbabě na skále, vidím ji z autobusu a informuju okolo cestující spoluobčany, že je to tařice skalní. Nebýt mě, tak si nevšimnou. Latinsky jsem ji ještě neuměl. Rodiče se hlasitě omlouvají, zacpávají mi hubu a přetahují mi přes hlavu různé tašky, takže zbytek referátu už jen odhuhňám.   

Kdy jste se rozhodl se profesně věnovat botanice a co vás k tomu vedlo?
Tehdy. Vedlo mě k tomu, že kytky jsou všude a že se dají poznat. 

Co bývá podle vás nejzajímavější na přírodě, která se nachází na krajích města třeba jako zde na Černém Mostě?
Že je taková mladá a ve vývoji. Pořád se v ní něco děje. Například když jsme natáčeli to povídání, tak tam byl krásný záhon s bylinkami, a už ho celý předělali. Bylo tam asi příliš zeleně, a rostla, jak chtěla. To nelze trpět. Jak je vidět, boj proti přírodě a proti kultuře, to je hlavní úkol civilizovaného člověka na okraji města. No a vidíte, přes všechno takové úsilí o zákon, pořádek a všeobecnou čistotu tady ta příroda pořád žije – a dokonce kultura taky. 

Jaký typ krajiny nebo přírody máte vy sám nejraději?
Ale asi všechny typy, každý trochu. Ale asi nejmíň mě zajímají ty standardně vychvalované a tím okoukané. 

Je nějaká otázka, na kterou byste byl rád, aby se vás někdo zeptal, ale zatím ji nikdo nepoložil?
Třeba co dneska dělá naše Anička. Je tady na Rajské zahradě v Motýlku, který pro postižené děti udělal (když teď školy pořád nefungují) něco mezi denním táborem a vyučováním. To jsem rád, má tam kamarády a leccos potřebného se naučí.   

poznej prahu 14 - Audioprocházka: Příroda na kraji města  - 1