poznej prahu 14

Radek:Rozhledna Doubravka XIV.

Rozhledna jako nový cíl turistů i místních. To je moje představa o stavbě, která vyrostla na Čihadlech jen kousek od nákupního centra Černý Most. Když jsem přemýšlel, jak posílit propojení sídliště a staré zástavby, dát Praze 14 nějaký symbol, futuristická rozhledna s dřevěnou konstrukcí se ukázala jako vhodná možnost. Kyje mají kostel, jeden z nejstarších v Česku, sídliště na Černém Mostě paneláky jako svědky posledního vývoje Prahy. Čtrnáctka jako celek dostala zbrusu novou rozhlednu Doubravka XIV.

Autorem návrhu je architekt Martin Rajniš, který se podílel i na projektu obchodního domu Máj na Národní třídě. Jeho ateliér Huť architektury stojí za mnoha projekty, mezi které patří i rozhledny, jedna dokonce stojí i v Jeruzalémě.

Když nám dal pan architekt návrhy na stůl, abychom si vybrali ten pravý, nedoufal, že si vybereme dřevěnou experimentální konstrukci. Stalo se a dvacetimetrová rozhledna, na jejíž vrchol vede 98 schodů, na Čihadlech vznikla.

Je to začátek cesty k  proměně Čihadel ze zarostlé buše na přírodní park určený k odpočinku i aktivitám. S respektem k přírodě bude pamatovat i na aktivní pohyb. Součástí zóny se tak stanou cesty, lavičky, přírodní sportoviště ale i krásná přírodní zákoutí u říčky Rokytka nebo rybníku Martiňák. Časem tu třeba vznikne i lesní školka s jurtou nebo bufet pro hladové místní i cestovatele.

Do Kyjí jsem přišel v roce 1988, kdy jsem se přistěhoval do domu po prarodičích, a vedl tam IT firmu s pětačtyřiceti zaměstnanci. Potom jsem se přes Kyjský občanský klub dostal až do politiky, měl jsem také výhrady k činnosti radnice.

Důležité je pro mě propojování lidí. Myslím si, že každá část Prahy 14 by měla mít své komunitní centrum.  Velký zájem o Plechárnu to potvrzuje, následovat ji bude centrum H55 pro Hloubětín, KC v Baštýřské na Jahodnici a rád bych, aby místo pro setkávání vzniklo výhledově i na Hutích.

Do tohoto konceptu zapadá i rozhledna Doubravka XIV. Má na to, aby se stala přirozeným centrem Černého Mostu, kterému místo setkávání doposud chybělo. Chtěl bych, aby si jednou místní říkali: „Tak v šest u rozhledny.“ Doubravka se může stát dominantou sídliště a zároveň cílem vycházek. Je kousek od metra a dá se z ní dohlédnout až k centru Prahy. V hlavním městě se navíc neotvírala žádná rozhledna od roku 1992, kdy nad Žižkovem vyrostl televizní vysílač (tedy kromě menší rozhledny v pražské ZOO). Lidé mají rozhledny rádi a kdo si chce udělat výlet na Doubravku, vystačí si s lítačkou na MHD. Nejbližší stanicí metra je Rajská zahrada, dojet se sem dá i autobusy (zastávka generála Janouška).

poznej prahu 14 - Rozhledna Doubravka XIV. - 1poznej prahu 14 - Rozhledna Doubravka XIV. - 2poznej prahu 14 - Rozhledna Doubravka XIV. - 3