poznej prahu 14

Barbora:Hutě místo Vinohrad. Poníkům se tu daří mnohem lépe.

Stojíme vedle jízdárny a nad hlavami nám létají vlaštovky, které si pod střechou stáje udělaly hnízdo. Venkovskou atmosféru dokreslují husy, slepice, ovečky a dokonce i jeden beránek. Pro Barboru je to velká změna. Dřív bydlela na Vinohradech. Jenže v centru nebylo místo pro jejího poníka Bohouška.

Takže se Barbora odstěhovala na Prahu 14 za svým přítelem, který vlastní stavební firmu. Nebyl tak pro něj problém na dvorku vybudovat stáj pro Bohouška, která položila základy budoucí jízdárně Fidorka. Ta se veřejnosti otevřela v roce 2014 a dnes jsou jejími členy hlavně děti.

„Jízda na koni je jedinečný zážitek, a proto jsem chtěla, aby se mohli projet i lidé, kteří by na něco takového běžně neměli,“ vysvětluje Barbora, proč se rozhodla, že její jízdárna bude fungovat jako neziskovka. „Děláme také zvýhodněné víkendové akce pro děti, kdy cenu vyjížďky ještě o polovinu snižujeme,“ dodává mladá nadšenkyně do koní.

Její jízdárna má rodinnou atmosféru a koně tu nejsou jen na vožení klientů. Na vyjížďky vyráží pouze dvakrát denně s výjimkou občasných celodenních výletů, aby si udrželi psychickou pohodu a nevyčerpali se. Jsou součástí Barbořina života, vždyť poníkovi Bohouškovi je už dvacet let a Barbora ho má od dětství. „U koní trávím celé dny, organizuju soutěže a občas taky pomáhám příteli s chodem jeho firmy, ale koně jsou činnost na plný úvazek. Pořád je, co dělat,“ říká. Když je čas, vyráží s poníky i na dětské dny, nebo je půjčuje na dětské oslavy. „Poníci mají vždycky úspěch. Rádi se mazlí a jsou zvyklí na děti. Jízda na poníkovi je dobrým startem pro budoucí jízdu na koni,“ vysvětluje Barbora.

Podle Barbory děti baví i plavení koní, při němž se na hřbetu zvířete vydají do rybníka a mají tak úplně jiný zážitek než z běžné jízdy. A Barbora se rozhodla, že navíc děti naučí, jak se o koně starat. Členové klubu musí koně hřebelcovat, kydat hnůj a dělat další činnosti spojené s chodem stáje. „Zjistí tak, že jezdit na koni není jen něco z pohádky, že je to také práce. Ale já ji miluji. Za nic na světě bych ji neměnila,“ usmívá se Barbora.

Quo Vadis

Jana:Quo Vadis

Projet se na koni je rozhodně jeden z největších zážitků. Vyčistí hlavu, zbaví stresu a jedná se o sport, při němž pracuje celé tělo a posilují se i ty svaly, o kterých člověk běžně ani neví, že je má. Druhý den je ucítí...

...
Hutě místo Vinohrad. Poníkům se tu daří mnohem lépe.

Barbora:Hutě místo Vinohrad. Poníkům se tu daří mnohem lépe.

„Můj přítel vždycky chtěl holku od koní,“ směje se Barbora Housková. Na Hutích má malou jízdárnu se čtyřmi koňmi, dvěma poníky a dvěma českými plnokrevníky.

...
Železářství a skateshop. Tradice dělaná srdcem.

Michal:Železářství a skateshop. Tradice dělaná srdcem.

Na začátku devadesátých let si Standa Zábranský otevřel na Hloubětíně železářství. V roce 1996 ho se svým bratrem Petrem rozšířil o obchod se snowboardovým vybavením a v současnosti vede podnik Standův syn Michal.

...