poznej prahu 14

Jana:Quo Vadis

Na koni jsem začala jezdit se svou dcerou a během dvanácti let jsme vystřídaly různé pražské kluby. Viděla jsem, jak zájemci o výcvik zůstávají v pořadníku a čekají na místo. Proto když jsme s manželem prodali rodinnou firmu s hudebními nástroji a naskytl se mi vhodný prostor, rozhodla jsem se, že otevřu v Hloubětíně jízdárnu, abych dětem i dospělým z okolí tuto možnost poskytla. 

Jízdárnu, kterou jsem pojmenovala po svém prvním koni Quo Vadis, funguje už čtyři roky a jsem ráda, že se mi podařilo rozjet jezdecký klub právě v Hloubětíně, protože jsme tu našli ideální kombinaci pastvin, lesa i otevřeného terénu. Navíc jízdárna stojí na snadno dostupném místě. Manžel se v Hloubětíně narodil a je obrovský patriot. Já jsem se sem přivdala, ale tuto část Prahy jsem si zamilovala stejně jako on, protože si tu každý najdeme to, co k životu potřebujeme. Louka kbelského letiště navíc nabízí ideální cvalový prostor pro naše koně, který je v Praze absolutní vzácností. Vyjíždíme si louku užít sami i s klienty a členy oddílu.

Všechny okruhy, které nabízíme, jsou vymezené časem. Hodinový okruh se jede hlavně v přilehlém lese. Z jízdárny se vyrazí do kopce směrem k lomu, odkud se získával kámen na stavbu Karlova mostu. Pak se jede dál přes les a pole až třeba ke kbelskému letišti. Při dvouhodinovém okruhu se dostaneme do nedalekých lesoparků. Pořádáme i celodenní výlety, během nichž se vydáváme směrem k Podolance anebo do Dolních Počernic.

V létě po skončení táborů vyrážíme s těmi nejzkušenějšími jezdci na týdenní putování po Českém ráji, kde koníci měsíc relaxují na pastvinách a mají absolutní klid. Na začátku září se pak odpočatí vrací zpět do práce v Hloubětíně.

Naši členové se spolu s jízdou na koni učí, že se ke zvířeti musí přistupovat s úctou, že koně nestačí jen nakrmit, jak se to dělávalo dříve, ale že je to živá bytost a partner. Těší nás, když v členech klubu probouzíme vztah k přírodě a je pro nás zadostiučiněním, když vidíme, jak jim jízda na koni pomáhá posilovat tělo a jak jim přináší psychickou odolnost. Opravdovou odměnou je pak vidět, jak se z naprostých začátečníků stávají samostatní jezdci s citem pro koně.

Možná to bude znít ohraně, ale z vlastní zkušenosti můžu říct, že jízda na koni je jako droga. Člověk, který zažije pocit větru ve vlasech, vidí svět z koňského hřbetu, už nemůže přestat.

Autorem fotografií je Tomáš Pěkný

poznej prahu 14 - Quo Vadis - 1poznej prahu 14 - Quo Vadis - 2

Další Informace

Jízdárna Quo Vadis

Adresa:
Zálužská 872/10a
Praha 9 Hloubětín

Webové stránky zde
 

Quo Vadis

Jana:Quo Vadis

Projet se na koni je rozhodně jeden z největších zážitků. Vyčistí hlavu, zbaví stresu a jedná se o sport, při němž pracuje celé tělo a posilují se i ty svaly, o kterých člověk běžně ani neví, že je má. Druhý den je ucítí...

...
Hutě místo Vinohrad. Poníkům se tu daří mnohem lépe.

Barbora:Hutě místo Vinohrad. Poníkům se tu daří mnohem lépe.

„Můj přítel vždycky chtěl holku od koní,“ směje se Barbora Housková. Na Hutích má malou jízdárnu se čtyřmi koňmi, dvěma poníky a dvěma českými plnokrevníky.

...
Železářství a skateshop. Tradice dělaná srdcem.

Michal:Železářství a skateshop. Tradice dělaná srdcem.

Na začátku devadesátých let si Standa Zábranský otevřel na Hloubětíně železářství. V roce 1996 ho se svým bratrem Petrem rozšířil o obchod se snowboardovým vybavením a v současnosti vede podnik Standův syn Michal.

...
Skate Club pro holky: Plechárna otevírá speciální lekce

Vendula:Skate Club pro holky: Plechárna otevírá speciální lekce

„Holky se často bojí chodit do skateparků samy,“ říká Vendula Bláhová, která se rozhodla, že povede na Plechárně lekce jízdy speciálně pro skateboardistky.

...