poznej prahu 14

Markéta:JAHODA je tu pro děti i mladé lidi

„Velká pražská sídliště mohou být anonymním prostředím, kde se lidé neznají a nevytvářejí osobní vazby. Pokud v tomto prostředí vyrůstají děti bez dobrého rodinného zázemí, mohou přijít problémy,“ vysvětluje ředitelka JAHODY Markéta Kalinová a poukazuje na možnost experimentů s drogami nebo záškoláctví.

JAHODA pracuje i v terénu a taky nabízí aktivity, které dětem umožní smysluplně trávit volný čas. Terénní pracovníci tu pomáhají řešit problémy mladých klientů, doučují je nebo je doprovází na úřady. Volnočasové aktivity zase mají na starosti animátoři, kteří přišli do zdejšího týmu před dvěma lety a jejichž práce se osvědčila hlavně při pořádání oblíbených fotbalových turnajů. JAHODA se tak chlubí silným týmem, jehož členové mají různorodé zkušenosti.

Důležitou součástí organizace je také mateřská škola, kde učitelky pracují i s dětmi cizinců, aby se integrovaly a naučily česky. „Za dvacet let jsme se tady s kolegy tak zabydleli a okolí si tak oblíbili, že stále rozšiřujeme naše působení i aktivity,“ usmívá se Markéta Kalinová a doplňuje, že budovu JAHODY čeká s podporou Prahy 14 velká letní rekonstrukce.

Na Plechárnu se JAHODA vrátí s festivalem Stawberry Fields, jehož osmý ročník se bude konat 22. června a bude se opět věnovat volnočasovým aktivitám. Vstup je samozřejmě zdarma. „Rozvoj organizace mě stále drží ve střehu a nedovolí mi zakrnět ve stereotypech,“ říká Kalinová, která JAHODU vede už deset let, a upozorňuje na práci kolegů. „I přes velký nárůst zaměstnanců se nám podařilo zachovat přátelskou atmosféru a hlavně legraci. Ta je pro mě důležitá,“ dodává.

poznej prahu 14 - JAHODA je tu pro děti i mladé lidi - 1