poznej prahu 14

Lucie:Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu

„Těší mě, že se pořád najdou lidé, kteří jsou ochotní věnovat čas druhým,“ říká Lucie Pernicová, vedoucí Mateřského centra Klubíčko na Praze 14, které funguje od roku 1995 dodnes. 

Centrum spadá pod YMCA Praha a žije svépomocí, z grantů a ze sponzorských darů. A také díky dobrovolníkům, kteří se podílejí na programu. Nejdéle sloužící dobrovolník je Jirka, který vede cvičení pro zdraví a veselou náladu. Zároveň je to jediný muž, který v centru působí.

Klubíčko se věnuje zejména podpoře rodiny a programům pro rodiče s dětmi. Děti získávají první zkušenosti v kolektivu vrstevníků, rozvíjejí své schopnosti a dovednosti. Centrum pravidelně pořádá semináře a přednášky o výchově a vývoji dětí, poskytuje i odborné konzultace a poradenství. Program doplňují kroužky a jednorázové akce. Oblíbený je třeba Pohádkový les. Studenti z gymnázia ve Vysočanech se převléknou za pohádkové bytosti a v lesoparku na Lehovci vytvoří stezku s úkoly pro mladší děti. V létě se zase pořádají výlety. „Vždycky se snažíme vyhovět přáním rodičů, aby se děti nenudily a objevily něco zajímavého,“ usmívá se Pernicová.

Pro dospělé návštěvníky pořádá Klubíčko cvičení a relaxační programy. Dodnes se v Klubíčku jedenkrát měsíčně scházejí bývalé aktivní maminky, které stály u jeho zrodu.

„Snažíme se překonávat bariéry,“ říká vedoucí centra. Zapojení rodičů považuje za velice důležité, aby se kolem Klubíčka vytvořila komunita místních, kteří se tu mohou realizovat třeba jako Jirka. „Chceme, aby se u nás lidé zabydleli,“ doplňuje Pernicová. „Dáváme prostor těm, kteří se chtějí na chodu centra podílet. Každý jsme trochu jiný, ale jde nám o stejnou věc.“

Jedna z nejstarších organizací pro rodiny na Praze 14 dala mnoho zkušeností i své vedoucí. „Jsem sociální a speciální pedagožka, v Klubíčku jsem se ale taky naučila, jak spravovat web, jak na fundraising nebo jak zajistit potřebné opravy,“ vysvětluje Pernicová. Mateřské centrum najdete kousek od stanice metra Rajská zahrada ve Vlčkově ulici 1067. Nabídka kurzů a aktivit je široká a vítán je každý.

poznej prahu 14 - Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu - 1poznej prahu 14 - Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu - 2