poznej prahu 14

Dana:Na farmu do Prahy.

Hospodářství a nebo farmičku, jak sama říká, vede Dana Kozáková a čeká tu na všechny dětské zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o českém venkově, domácích zvířatech a nebo se projet na koních. Věnují se tu totiž i hipoterapii.

„Miluju děti a to byla moje motivace,“ vysvětluje v sobotním odpoledni Dana Kozáková, jak se stalo, že otevřela farmu veřejnosti. Děti z Prahy se totiž na venkov dostanou jen málokdy a s domácími zvířaty se mnohdy setkají jenom v leporelech.

Farmička, kterou na internetu najdete jako JK Čeněk, je takovou zoo z české kotliny. Ve výbězích se tu krmí strakatá prasátka a nebo koza, které je už patnáct let, takže se stala zasloužilou nájemnicí farmičky. Najdete tu i ovce, slepice, husy, morčata nebo králíky. „Mým cílem je, aby děti zvířata poznaly,“ dodává Kozáková. A daří se jí to. Pomáhá jí tu osm dobrovolnic a farmička je otevřená každou sobotu. Dvakrát do týdne tu navíc čtyři koníci vozí děti s handicapem. Jmenují Šimonek, Atosek, Májinka a Piškotka a v létě se vydávají na pastvu i do parku u Čeňku, samozřejmě vždycky přivázaní. Nejsou to ale jen koně na promenádování, majitelka se s nimi pravidelně účastní závodů v Dolních Počernicích, odkud si odnesli už pár ocenění.

„Fungujeme bez dotací. Na chod nám stačí láska ke zvířatům a příspěvky, které od návštěvníků dostaneme,“ vysvětluje Kozáková a kolem nás skáče Sany, obří fenka bernského salašnického, která se vždycky chce mazlit. Farmička vzkvétá a našla si své příznivce, kteří se sem vracejí. „Dělám to jenom ze svého srdce a svýma rukama,“ dodává Kozáková.

Výlet na farmičku si můžete udělat třeba v sobotu, to mají otevřeno pro veřejnost. Cestou se stavte občerstvit v kavárně na Plechárně, která je jen kousek od hospodářství. Více informací najdete na zde.

poznej prahu 14 - Na farmu do Prahy. - 1

Další Informace

Adresa: 
Čeněk (Martiňák)
Praha-Dolní Počernice
190 12

farmička je vzdálená asi 50m od rybníku Čeněk v zahrádkářské kolonii.