poznej prahu 14

Dana:Na farmu do Prahy.

Hospodářství a nebo farmičku, jak sama říká, vede Dana Kozáková a čeká tu na všechny dětské zájemce, kteří se chtějí dozvědět více o českém venkově, domácích zvířatech a nebo se projet na koních. Věnují se tu totiž i hipoterapii.

„Miluju děti a to byla moje motivace,“ vysvětluje v sobotním odpoledni Dana Kozáková, jak se stalo, že otevřela farmu veřejnosti. Děti z Prahy se totiž na venkov dostanou jen málokdy a s domácími zvířaty se mnohdy setkají jenom v leporelech.

Farmička, kterou na internetu najdete jako JK Čeněk, je takovou zoo z české kotliny. Ve výbězích se tu krmí strakatá prasátka a nebo koza, které je už patnáct let, takže se stala zasloužilou nájemnicí farmičky. Najdete tu i ovce, slepice, husy, morčata nebo králíky. „Mým cílem je, aby děti zvířata poznaly,“ dodává Kozáková. A daří se jí to. Pomáhá jí tu osm dobrovolnic a farmička je otevřená každou sobotu. Dvakrát do týdne tu navíc čtyři koníci vozí děti s handicapem. Jmenují Šimonek, Atosek, Májinka a Piškotka a v létě se vydávají na pastvu i do parku u Čeňku, samozřejmě vždycky přivázaní. Nejsou to ale jen koně na promenádování, majitelka se s nimi pravidelně účastní závodů v Dolních Počernicích, odkud si odnesli už pár ocenění.

„Fungujeme bez dotací. Na chod nám stačí láska ke zvířatům a příspěvky, které od návštěvníků dostaneme,“ vysvětluje Kozáková a kolem nás skáče Sany, obří fenka bernského salašnického, která se vždycky chce mazlit. Farmička vzkvétá a našla si své příznivce, kteří se sem vracejí. „Dělám to jenom ze svého srdce a svýma rukama,“ dodává Kozáková.

Výlet na farmičku si můžete udělat třeba v sobotu, to mají otevřeno pro veřejnost. Cestou se stavte občerstvit v kavárně na Plechárně, která je jen kousek od hospodářství. Více informací najdete na zde.

poznej prahu 14 - Na farmu do Prahy. - 1

Další Informace

Adresa: 
Čeněk (Martiňák)
Praha-Dolní Počernice
190 12

farmička je vzdálená asi 50m od rybníku Čeněk v zahrádkářské kolonii.

Na farmu do Prahy.

Dana:Na farmu do Prahy.

U rybníka Čeněk v zahrádkářské kolonii na Praze 14 najdete místo plné zvířat, takové, jaké by člověk čekal až za hranicemi hlavního města.

...
Jsem máma a vím, kam s dětmi

Simona:Jsem máma a vím, kam s dětmi

Můžeme vyrazit na procházku k rybníku nebo se zajít podívat na koně. Vychovávám tři děti a v Hostavicích jsem našla krásné místo k životu. Na Praze 14 i pracuji, vedu tu Kulturní dům Kyje.

...
Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu

Lucie:Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu

„Těší mě, že se pořád najdou lidé, kteří jsou ochotní věnovat čas druhým,“ říká Lucie Pernicová, vedoucí Mateřského centra Klubíčko na Praze 14, které funguje od roku 1995 dodnes.

...
Pohádka pro děti i maminky

Jitka:Pohádka pro děti i maminky

V přízemí panelového domu na Černém Mostě je živo. Jitka Šindelářová a Margita Eliášová tu založily před více než deseti lety volnočasové centrum, které v té době ve čtvrti chybělo.

...
Na Černém Mostě se pomáhá dětem z celého Česka

Martina:Na Černém Mostě se pomáhá dětem z celého Česka

„Člověk musí něco dělat, aby byl v životě užitečný,“ říká Martina Vaňková, která před pěti lety založila pražskou odnož celosvětové nadace Kiwanis.

...
JAHODA je tu pro děti i mladé lidi

Markéta:JAHODA je tu pro děti i mladé lidi

Má za sebou více než dvacet let zkušeností a v jejím týmu pracují odborníci. Nezisková organizace JAHODA působí ve dvou čtvrtích hlavního města, provozuje jesle i mateřskou školku a na Praze 14 se soustředí zejména na děti a mladé lidi.

...
Dům dětí a mládeže slouží nejen školákům

Tereza:Dům dětí a mládeže slouží nejen školákům

Vždycky je tu živo. Dům dětí a mládeže na Černém Mostě otevírá začátkem školního roku přes 800 zájmových aktivit, na které chodí bezmála dva tisíce zájemců.

...