poznej prahu 14

Simona:Jsem máma a vím, kam s dětmi

Můžeme vyrazit na procházku k rybníku nebo se zajít podívat na koně. Vychovávám tři děti a v Hostavicích jsem našla krásné místo k životu. Na Praze 14 i pracuji, vedu tu Kulturní dům Kyje.

V Počernicích najdete největší rybník na území hlavního města. Rozhodně stojí za návštěvu a snadno se k němu dostanete z centra i z jiných částí Prahy 14. Cílem bude železniční zastávka Dolní Počernice, kam jezdí vlaky z Masarykova i Hlavního nádraží, stejně jako autobusy ze stanic metra Rajská zahrada, Černý Most a Hloubětín. Autobusem se sem dostanete i z Jarova, Štěrbohol nebo Horních Počernic.

Pak už je to kousek po Novozámecké ulici do zámeckého parku a k Počernickému rybníku, kde se v létě můžete vykoupat. Staleté stromy poskytnou stín ve slunečním žáru, můžete si pod nimi roztáhnout deku nebo se posadit na lavičky, v přední části parku jsou venkovní posilovací stroje a u zámku dětské hřiště. Pro sportovce tu funguje posilovna nebo wellness centrum s dvěma saunami a vířivkami.

Najíst se můžete hned ve třech restauracích s venkovním posezením. Když pak v zimě rybník zamrzne, dá se na něm bruslit nebo jezdit na běžkách. Od hráze se po celý rok nabízejí půvabné pohledy na hladinu s kachnami a labutěmi.

K rybníkům a na koně

Z parku přejděte přes ulici Národních hrdinů a vydejte se okolo tenisových kurtů a fotbalových hřišť (kde můžete udělat krátkou zastávku u prolézaček pro děti) ke dvěma zastávkám s koňmi. V jedné stáji uvidíte několik nádherných koní soukromých majitelů. Můžete se podívat, jak se zvířata procházejí nebo krmí. O kus dál pak sídlí jezdecký klub Počin, kde chovají i malé koníky a kozy a zabývají se hipoterapií.

Opět jen pár kroků odtud za hřbitovem vznikl na místě bývalé skládky parčík a v něm Geologická zahrada s jednadvaceti vzorky hornin z hlavního města a jeho okolí. Krátkou procházkou pak dojdete okolo rybníku V pískovně s ptačí rezervací po lávce přes Rokytku až k aleji Vidlák. Jako byste ani nebyli ve městě, natož v Praze.

Po pár minutách se dostanete do nedávno zrenovovaného parku v Pilské. Tady si můžete udělat zastávku v kavárně Kafe na Dřevo a nechat pohrát děti na dalším hřišťátku nebo na větší oplocené ploše s brankami a basketbalovými koši.

Pokud vám ještě vystačí síly, určitě byste neměli vynechat naučnou stezku s osmi zastávkami s malou vílou Mimi od známé malířky a ilustrátorky dětských knih Vlasty Švejdové. Okruh měří tři kilometry a vede až k nové atrakci, unikátní rozhledně Doubravka z akátového dřeva. Z jejího vrcholu obhlédnete dokola nejen Prahu 14.

 

poznej prahu 14 - Jsem máma a vím, kam s dětmi  - 1
Na farmu do Prahy.

Dana:Na farmu do Prahy.

U rybníka Čeněk v zahrádkářské kolonii na Praze 14 najdete místo plné zvířat, takové, jaké by člověk čekal až za hranicemi hlavního města.

...
Jsem máma a vím, kam s dětmi

Simona:Jsem máma a vím, kam s dětmi

Můžeme vyrazit na procházku k rybníku nebo se zajít podívat na koně. Vychovávám tři děti a v Hostavicích jsem našla krásné místo k životu. Na Praze 14 i pracuji, vedu tu Kulturní dům Kyje.

...
Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu

Lucie:Na Rajské zahradě připravují program pro celou rodinu

„Těší mě, že se pořád najdou lidé, kteří jsou ochotní věnovat čas druhým,“ říká Lucie Pernicová, vedoucí Mateřského centra Klubíčko na Praze 14, které funguje od roku 1995 dodnes.

...
Pohádka pro děti i maminky

Jitka:Pohádka pro děti i maminky

V přízemí panelového domu na Černém Mostě je živo. Jitka Šindelářová a Margita Eliášová tu založily před více než deseti lety volnočasové centrum, které v té době ve čtvrti chybělo.

...
Na Černém Mostě se pomáhá dětem z celého Česka

Martina:Na Černém Mostě se pomáhá dětem z celého Česka

„Člověk musí něco dělat, aby byl v životě užitečný,“ říká Martina Vaňková, která před pěti lety založila pražskou odnož celosvětové nadace Kiwanis.

...
JAHODA je tu pro děti i mladé lidi

Markéta:JAHODA je tu pro děti i mladé lidi

Má za sebou více než dvacet let zkušeností a v jejím týmu pracují odborníci. Nezisková organizace JAHODA působí ve dvou čtvrtích hlavního města, provozuje jesle i mateřskou školku a na Praze 14 se soustředí zejména na děti a mladé lidi.

...
Dům dětí a mládeže slouží nejen školákům

Tereza:Dům dětí a mládeže slouží nejen školákům

Vždycky je tu živo. Dům dětí a mládeže na Černém Mostě otevírá začátkem školního roku přes 800 zájmových aktivit, na které chodí bezmála dva tisíce zájemců.

...