poznej prahu 14

Simona:Jsem máma a vím, kam s dětmi

Můžeme vyrazit na procházku k rybníku nebo se zajít podívat na koně. Vychovávám tři děti a v Hostavicích jsem našla krásné místo k životu. Na Praze 14 i pracuji, vedu tu Kulturní dům Kyje.

V Počernicích najdete největší rybník na území hlavního města. Rozhodně stojí za návštěvu a snadno se k němu dostanete z centra i z jiných částí Prahy 14. Cílem bude železniční zastávka Dolní Počernice, kam jezdí vlaky z Masarykova i Hlavního nádraží, stejně jako autobusy ze stanic metra Rajská zahrada, Černý Most a Hloubětín. Autobusem se sem dostanete i z Jarova, Štěrbohol nebo Horních Počernic.

Pak už je to kousek po Novozámecké ulici do zámeckého parku a k Počernickému rybníku, kde se v létě můžete vykoupat. Staleté stromy poskytnou stín ve slunečním žáru, můžete si pod nimi roztáhnout deku nebo se posadit na lavičky, v přední části parku jsou venkovní posilovací stroje a u zámku dětské hřiště. Pro sportovce tu funguje posilovna nebo wellness centrum s dvěma saunami a vířivkami.

Najíst se můžete hned ve třech restauracích s venkovním posezením. Když pak v zimě rybník zamrzne, dá se na něm bruslit nebo jezdit na běžkách. Od hráze se po celý rok nabízejí půvabné pohledy na hladinu s kachnami a labutěmi.

K rybníkům a na koně

Z parku přejděte přes ulici Národních hrdinů a vydejte se okolo tenisových kurtů a fotbalových hřišť (kde můžete udělat krátkou zastávku u prolézaček pro děti) ke dvěma zastávkám s koňmi. V jedné stáji uvidíte několik nádherných koní soukromých majitelů. Můžete se podívat, jak se zvířata procházejí nebo krmí. O kus dál pak sídlí jezdecký klub Počin, kde chovají i malé koníky a kozy a zabývají se hipoterapií.

Opět jen pár kroků odtud za hřbitovem vznikl na místě bývalé skládky parčík a v něm Geologická zahrada s jednadvaceti vzorky hornin z hlavního města a jeho okolí. Krátkou procházkou pak dojdete okolo rybníku V pískovně s ptačí rezervací po lávce přes Rokytku až k aleji Vidlák. Jako byste ani nebyli ve městě, natož v Praze.

Po pár minutách se dostanete do nedávno zrenovovaného parku v Pilské. Tady si můžete udělat zastávku v kavárně Kafe na Dřevo a nechat pohrát děti na dalším hřišťátku nebo na větší oplocené ploše s brankami a basketbalovými koši.

Pokud vám ještě vystačí síly, určitě byste neměli vynechat naučnou stezku s osmi zastávkami s malou vílou Mimi od známé malířky a ilustrátorky dětských knih Vlasty Švejdové. Okruh měří tři kilometry a vede až k nové atrakci, unikátní rozhledně Doubravka z akátového dřeva. Z jejího vrcholu obhlédnete dokola nejen Prahu 14.

 

poznej prahu 14 - Jsem máma a vím, kam s dětmi  - 1